New Glarus on top of AP boys basketball poll

Glarner Knights ranked number one in Div. 4
New Glarus on top of AP boys basketball poll

Here is The Associated Press Wisconsin prep basketball poll for the week of February 12.

First-place votes in parentheses, record, total points and last weekÆs ranking, as voted upon by a statewide panel of sports writers and broadcasters:
Division 1
School Record Points Last Week
1. Oshkosh North (8) 19-1 98 1
2. Sun Prairie (2) 18-1 91 2
3. Franklin 18-1 79 3
4. Brookfield East 18-1 70 4
5. Waunakee 16-2 55 5
6. Madison La Follette 17-3 46 7
7. Kimberly 16-4 39 8
8. Racine Park 14-3 26 6
9. Bay Port 15-3 25 9
10. Brookfield Central 15-4 18 10
Others receiving votes: Eau Claire North 1, Madison East 1, Madison Memorial 1.
Division 2
School Record Points Last Week
1. Kaukauna (10) 18-2 100 1
2. Pewaukee 18-1 84 2
3. Onalaska 19-1 82 3
4. La Crosse Central 17-2 67 5
5. Monona Grove 18-1 62 6
6. Cedarburg 16-2 51 4
7. Whitnall 16-4 36 10
8. Milw. Washington 14-3 26 7
9. Pulaski 15-3 15 9
10. Rhinelander 16-2 14 8
Others receiving votes: Mount Horeb 10, Notre Dame 3.
Division 3
School Record Points Last Week
1. Appleton Xavier (10) 19-0 100 1
2. Waupun 18-1 85 2
3. Brown Deer 17-2 79 3
4. Dominican 15-3 60 4
(tie) Wisconsin Dells 17-1 60 5
6. Martin Luther 16-3 39 8
7. Bloomer 17-1 34 7
8. Prescott 17-2 29 9
9. Racine St. Catherine’s 14-4 25 10
10. Valders 17-2 23 6
Others receiving votes: Wrightstown 5, Gale-Ettrick-Trempealeau 5, Lakeside Lutheran 3, Kettle Moraine Lutheran 1, Lake Mills 1, Black River Falls 1.
Division 4
School Record Points Last Week
1. New Glarus (8) 19-0 97 1
2. Destiny (2) 14-2 90 2
3. Clear Lake 19-0 77 3
4. Howards Grove 19-1 58 4
(tie) The Prairie School 13-4 58 5
6. Winnebago Lutheran Academy 16-3 49 6
7. Pardeeville 16-2 38 7
8. Kohler 16-3 28 8
9. Marathon 16-3 22 9
10. Roncalli 15-4 10 NR
Others receiving votes: Fennimore 8, Mineral Point 6, Grantsburg 4, Auburndale 3, Melrose-Mindoro 1, Wisconsin Heights 1.
Division 5
School Record Points Last Week
1. Columbus Catholic (7) 16-2 94 1
2. Bangor (3) 16-1 93 2
3. Seneca 16-2 78 T3
4. Royall 14-3 59 T3
5. South Shore 16-3 58 7
6. Rio 15-3 43 10
7. Sheboygan Area Luth. 16-4 39 8
8. Wauzeka-Steuben 15-4 36 6
9. Deerfield 15-4 16 NR
10. Lourdes Academy 12-7 8 NR
Others receiving votes: Solon Springs 7, Almond-Bancroft 6, De Soto 6, Port Edwards 3, Drummond 2, Potosi 1, Pecatonica 1.