MADISON -

Madison Memorial is the only Madison area team ranked by AP in Division 1 going into the WIAA state basketball tournament.

Memorial came in seventh in division 1. Undefeated Brookfield Central tops the rankings, followed by Germantown and Neenah.

Undefeated Mount Horeb tops the rankings in division 2, followed by Seymour and Rice Lake.

Lodi is just behind Roncalli in division 3, with Marshall at number 4 and Edgerton at number 8. And undefeated Mineral Point takes the number two spot in division 4.

Cassville also makes an appearance in the poll as the number 3 team in division 5.

Here is The Associated Press Wisconsin prep basketball poll for the week of February 24, with first-place votes in parentheses, record, total points and last week's ranking, as voted upon by a statewide panel of sports writers and broadcasters:
Division 1
School                         Record  Points  Last Week
 1. Brookfield Central (9)     22-0    90      1    
 2. Germantown                 20-2    75      3    
 3. Neenah                     21-1    66      4    
 4. Milwaukee King             20-2    63      2    
 5. Stevens Point              21-1    51      5    
 6. Oshkosh North              19-3    43      6    
 7. Madison Memorial           19-3    42      7    
 8. Kettle Moraine             20-2    26      8    
 9. Racine Case                18-3    21      9    
10. Milwaukee Hamilton         16-5    10      NR  
   Others receiving votes: Homestead 6, Racine Park 1, Milwaukee Riverside University 1.
Homestead 6, Racine Park 1, Milwaukee Riverside University 1.
Division 2
School                         Record   Points  Last Week
 1. Mount Horeb (6)            22-0     85      1    
 2. Seymour (1)                21-1     78      2    
 3. Rice Lake (1)              18-2     74      3    
 4. Wisconsin Lutheran (1)     18-2     68      4    
 5. Ashwaubenon                19-3     49      5    
 6. Plymouth                   19-3     32      6    
 7. La Crosse Central          19-3     30      7    
 8. West De Pere               18-4     22      9    
 9. Whitefish Bay              17-5     11      NR              
10. Appleton Xavier            18-4     9       NR             
   Others receiving votes: Pulaski 8, Union Grove 8, Stoughton 7, Holmen 7, Monona Grove 5, Kaukauna 1, Wilmot Union 1.
Division 3
School                           Record   Points  Last Week
 1. Roncalli (7)                 21-1     88      1    
 2. Lodi (1)                     21-1     77      2    
 3. Elk Mound (1)                21-1     71      3    
 4. Marshall                     19-3     63      4    
 5. Laconia                      20-2     49      6    
 6. Gale-Ettrick-Trempealeau     19-3     41      7    
 7. Peshtigo                     21-1     34      8    
 8. Edgerton                     19-3     25      5    
 9. Poynette                     18-4     19      10   
10. Valders                      19-3     11      NR             
   Others receiving votes: Aquinas 10, Freedom 6, Richland Center 1.
Division 4
School                         Record   Points  Last Week
 1. Dominican (9)              19-3     90      1    
 2. Mineral Point              22-0     76      2    
 3. Lourdes Academy            22-0     74      3    
 4. Auburndale                 21-1     61      4    
 5. Abbotsford                 19-2     45      5    
 6. Pacelli                    19-2     43      7    
 7. Racine St. Catherine's     17-5     42      6    
 8. Brookfield Academy         17-5     26      8    
 9. Blair-Taylor               18-3     22      9    
10. Amherst                    16-5     9       10  
   Others receiving votes: Iola-Scandinavia 2, Kenosha St. Joseph Catholic Academy 2, Mondovi 1, Necedah 1, Brillion 1.
Division 5
School                                Record   Points  Last Week
 1. Green Bay N.E.W. Lutheran (9)     21-1     90      1    
 2. Sheboygan Area Luth.              20-2     77      3    
 3. Cassville                         21-1     64      2    
 4. Catholic Central                  18-4     53      4    
 5. Wausaukee                         19-3     48      6    
 6. Goodman Pembine                   19-2     37      5    
 7. Port Edwards                      21-1     36      8    
 8. Milwaukee Academy of Science      18-3     31      7    
 9. Gilmanton                         16-4     21      9    
10. La Farge                          18-3     10      10    
   Others receiving votes: Black Hawk 9, Pecatonica 6, Randolph 4, Fall River 4, Albany 2, Bangor 1, Owen-Withee 1, Waupun Central Wis. Christian 1.